cestysvetem@centrum.cz
+420 608 768 168

PŘEDNÁŠKY A BESEDY

NABÍDKA ZNOJEMSKÁ

PODYJÍ, MŮJ DOMOV

Na svém putování vás mile rád vezmu malebným znojemským Podyjím. Půjdu podél řeky ze Znojma až do Vranova. Spíše tedy necestou, než cestou. Neboť tam, kde dříve cesta byla, je v důsledku přehrad a zboření všech mlýnů už jen voda, nebo divočina. Půjdu po stopách našich předků a všech bývalých mlýnů. Místní mlynáři zde stovky let a mnoho generací hospodařili v majestátných mlýnech u krásných meandrů řeky Dyje. Věnoval jsem jim i krátký filmový sestřih, který vám ukáže tato místa tak, jak v minulosti vypadala a tak, jak jejich torza můžete zahlédnout teď. V průběhu přednášky vám přečtu i pár dojemných příběhů pamětníků, kteří se tam dole u řeky buď narodili, nebo zde prožili nekrásnější část svého dětství. Zastavím se i na místě bývalé plovárny a historickými záběry vás černobílým filmem přenesu do časů našich rodičů a prarodičů. Zážitek vizuální doplním opět o autentické příběhy benátských nocí i víkendových výletů u řeky nedaleko za městem, proti proudu.

ZNOJMO – PŘÍBĚHY MEZI NEBEM A PODZEMÍM

Ve složité době minulých několika let se mi přihodilo spoustu dobrého. Začalo to opravou studánky Samaritánky na Hradišti a poté jsme se s přáteli pustili do psaní knížky, která vypráví příběhy z našeho milovaného Znojma. Podíváme se spolu na opravu Radniční věže před 30ti lety, do Starého města i vinných sklepů, které nesloužily vždy jen k zábavě. Provedu vás překrásným Podyjím a jeho tajnými zákoutími i historií. Ukážu vám znojemské Machu Picchu na prastarém Hradišti, ale také nedávnou historii našeho sportu a jeho osobností, které nosívaly na prsou hrdou orlici. Určitě vás zaujme i kapitola „Zajímavosti“, kde vás seznámím s poněkud tajemnými skutečnostmi, které se ukrývají nad a pod povrchem našeho města. Prostě mezi znojemským nebem a podzemím. Na naše povídání pak bude dohlížet dobrotivá víla Samaritánka.

 ZNOJEMSKÁ KRÁSKA – RADNIČNÍ VĚŽ

Také máte rádi pohled na dominantu našeho města? Tahle kráska zde stojí už od r. 1448 a tyčí se do výšky téměř 80ti metrů. Když jsme s přáteli psali knížku příběhů o Znojmě, nalezl jsem pár velmi zajímavých věcí, se kterými se s vámi rád podělím. Povídání doplním nejen o staré fotografie, ale také o zcela mimořádný osobní zážitek. Mezi lety 2022-2024 jsem se totiž v rámci celkové rekonstrukce dostal třikrát po stavebním lešení až k vrcholu horní báně s praporcem. Tedy tam, kde kdysi byl na dobové malbě zachycen v r. 1883 tesařský mistr Janouschek, nebo dále při opravě v r.1993 můj kamarád stavitel Mirek Poslušný. Vzácné fotografie pořízené z lešení budou pro vás určitě parádním zážitkem. Ovšem video doprovázené komentářem je naprosto unikátní a nebude asi moc lidí, kteří by měli takto vzácný materiál. Dokument o opravě bude vrcholit i ukládáním dokumentů do vzácných pouzder, které se umístily ve zlacených báních na věži. Exkluzivní krása je pak podtržena záběry z dronu. Prostě ten, komu učarovala našeho znojemská věž bude opravdu blaze v oku i na srdci.

ZNOJEMSKÉ POHÁDKY

Pohádkové odpoledne či večer věnovaný nejen dětem, ale i dospělým. Jak se mi přihodilo to, začít si vymýšlet a následně i psát pohádky? Přišly za mnou znenadání. Jako by už delší čas čekaly, až vám je začnu psát a vyprávět. Celý náš život je vlastně taková jedna kouzelná pohádka. Mám moc rád naše město Znojmo a celé jeho malebné okolí. V mnoha jeho zákoutích, v lese, v řece Dyji, na i pod zemí se ukrývají bytosti, ke kterým mám moc pěkný vztah. Ony samy mě požádaly, abych vám pověděl jejich příběhy. Budu moc rád, když si je teď přečtete a už zítra se i vy můžete vydat za dobrodružstvím i všemi hlavními hrdiny Znojemských pohádek. Nebo hledejte a pátrejte společně se svými kamarády, rodiči a prarodiči. Určitě je tam někde venku všechny najdete. Provedu vás těmito dvanácti pohádkami, jejichž hrdiny a místa najdete kolem našeho milovaného Znojma: Paní vod Tajána, Krasavec mlok, Obři, Víla Samaritánka, Zelená ještěrka, Dobrýdenka a Děkujíček, Kostohryz, Okurka cestovatelka, Zkamenělé ovečky, Užovka stromová, Strašidlo z podzemí, Včelojed, který nejí včely.

ZNOJEMSKÉ PAMĚTI

Nasloucháme našim prarodičům dostatečně? Zajímá nás, jak to bylo před téměř sto lety? Je důležité a jak moc usednout společně se starými lidmi a naslouchat? Co se změnilo v průběhu mnoha let ve Znojmě a jeho okolí a co všechno přinesl život lidí, kteří jsou součástí tohoto mého projektu? To jsou všechno otázky, na které dostanete v tomto programu odpovědi. Jsem však přesvědčen o tom, že odpovědí si odnesete ještě celou řadu. A je dost možné, pravděpodobné, či jisté, že některé z nich vás zasáhnou až u srdce. Hlavním uměleckým i společenským cílem tohoto projektu je pokus nalézt a oslovit dosud žijící občany (seniory) narozené zhruba před více jak 80-100 lety ve Znojmě a jeho blízkém okolí. Anebo zajímavé osoby, které zde prožily velkou část svého života a mají tak hlubokou citovou vazbu k našemu městu. Pokusíme se je vyslechnout, položit jim několik otázek a ztvárnit jejich životní portrét, okořeněný zvláště vzpomínkami na minulost, ale s přesahem do přítomnosti a budoucnosti. Nechceme jen zdokumentovat jejich životní osudy a místa, kde se vše odehrávalo. Přineseme srovnání proměn našeho města v průběhu času a pokusíme se též definovat ideály generace našich rodičů, prarodičů a praprarodičů. A proč? Protože každý duchovně vyspělý národ či dřívější kmen, vedl velkou úctu k těm nejstarším a snažil se jim vždy bedlivě a trpělivě naslouchat.

 

NABÍDKA SVĚTOVÁ

EXPEDICE SIBIŘ 2019 – „K nejkrásnějšímu vodopádu Asie“

Z civilizace na 35 let starých vojenských Uazech k hranici Východních Sajan. Poté týden pěšky 80 km naprostou divočinou k přírodnímu zázraku – 328m vysokému vodopádu Kinzelyuk v uzavřeném Národním parku Tofalaria. Návrat opět po svých 45 km neprostupnou tajgou, hlubokými lesy se staletými cedry a bažinami. To vše s 30kg batohem na zádech. Poslední úsek 2dny a 200km divokou řekou Kizir v loďce s místními rybáři. Celkem dva týdny bez jakéhokoliv styku s okolním světem, pouze ve spojení s nádhernou a divokou přírodou Sibiře a za občasné návštěvy jejího vládce – medvěda hnědého a stálé přítomnosti miliardy komárů a mušek. Poutavé vyprávění o první rusko-české expedici vedoucí tam, kde nevedou žádné cesty a člověk se odváží jen výjimečně.

CESTA NEJEN ZA GORILAMI

Uganda – společně s hercem Jaroslavem Duškem a dalšími přáteli jsme navštívili nejkrásnější Národní parky Ugandy, zatancovali jsme si s Pygmeji na hranici se Rwandou, užili si kempování v divočině mezi slony, nosorožci, hrochy a dalšími zvířaty a nakonec jsme byli přijati i posvátnými Gorilami, volně žijícími v divoké přírodě Národního parku Bwindi. Hodinový pobyt s těmito bytostmi v jejich přirozeném prostředí je zážitek na celý život.

21 DNÍ OMÁNEM S DĚTMI

Cestovatelé se rekrutují většinou z dospělých, neboť cestování s dětmi je  považováno spíše za rodinnou dovolenou, či prázdninový výlet. To, že se cestování s dětmi po krásném sultanátu Omán s úplně odlišnou kulturou může změnit v jeden velký balík výjimečných chvil pro všechny je však pravdou. Děti také touží po poznávání, zážitcích a dobrodružstvích a mnohdy má dospělý co dělat, aby jim v gejzíru štěstí a nadšení stačil. Součástí přednášky budou i originální videa, na kterých se podílela dcera Julinka 11let a syn Kubík 9let.

TURECKO – LÝKIJSKÁ CESTA

Moje oblíbené Turecko. Jak říká kamarád Ruda Švaříček: „Na světě jsou dva nejpohostinnější národy – Gruzínci a Turci.“ Protože jsem nemohl zpět na vysněnou Sibiř, vydal jsem se po horské cestě podél tureckého pobřeží a přes hory. Lýkijská cesta vám nabízí vše, co miluje člověk s batohem na zádech. Krásná panoramata, vysoké kopce, stylové vesničky, prastaré památky a samozřejmě pěknou porci kilometrů, jenž si užijete tím víc, čím je váš batoh těžší. Za týden jsem měl natočeno 100km a měl toho plné zuby, tak jsem navštívil přítele, kterého jsem neviděl 13let. Vzal mě pak na místo, vystřižené jak z filmu Avatar! Okolí chtěl prý koupit i Bill Gates a Roman Abramovič! Naštěstí neúspěšně. Jedná se o unikátní část kolem města Dalyen, kde se vlévá řeka do moře a kde v tu dobu připlouvaly snášet svá vejce na společnou pláž mořské a říční želvy. Součástí přednášky bude i ochutnávka turecké delikatesy, kterou vyrábíme v našem sklepě – jmenuje se Pekméz a je to pecka!

V ZEMI SANDOKANA – MALAJSIE

Zavedu vás společně se svojí rodinou do vysněné země našeho dětství. Znali jsme ji pouze z televize, z dobrodružství Malajského tygra Sandokana. Nejkrásnější spaní ve stromových domech vysoko v korunách džungle Cameron Highlands, ráj na zemi – adrenalinové připlutí po monzunovém moři na ostrov Tengool Island, šílený paradox Budhistického chrámu Cheen Swee, canopy walk (cesta v korunách stromů) 30m nad zemí ve 130 milionu let starém NP Taman Negara, návštěva domorodců Orange Asli ad.

DIVUKRÁSNÝ VIETNAM

Jaké to je, když rodinka vyrazí do tak pestré země jakou je Vietnam? Držte si klobouky, protože je to opravdový „mazec“. Přesun od Jihu k Severu a zpět, návštěva známých, ale i zapadlých míst. Tři na jedné motorce až do hor, půl dne lůžkovým autobusem, koupele v horkých pramenech uprostřed vesnice.  Země miliónů překvapení a motorek vás vítáJ

ARMÉNIE – GRUZIE

V partě s přáteli – velkým cestovatelem Rudou Švaříčkem a ředitelem největšího festivalu Kolem světa Karlem Wolfem. Neuvěřitelné setkání s lidmi v Gruzii, se kterými moji rodiče udržovali a udržují již mnohaletý kontakt v rámci tehdejší družby mezi národy – to bylo ale překvapení, připomenout se po 40ti letech od jejich návštěvy v tehdejším Československu!!! Pokračujeme na magické místo staré 10 000 let – KARAHUNJ (Arménské Stonehedge), což znamená „Zpívající kameny“. Jak mohly tyto dávné civilizace vůbec vztyčit tak obrovské Menhiry a usadit je tak přesně? Jak nesmírným věděním museli tito předkové oplývat? Proč právě zde a z jakých důvodů postavili tento neskutečný monument přetrvávající tisíce let a vůbec neztrácející na svojí síle a výjimečnosti? Nepřipomíná vám to náhodou něco? Dále jsme projeli mraky klášterů neobyčejné krásy zapsané v dědictví UNESCO (Geghard, Tatev, Noravank, Gandzasar). Vydali jsme se i na největší kopce Arménie Mt. Aragatz a Gruzie Mt.Kazbegh. Jak říká Ruda a my to můžeme potvrdit: „Gruzie je jedna z nejpohostinnějších zemí světa!“

TAJUPLNÉ DOLMENY – KAVKAZ, RUSKO

Chlapská výprava otce a 12ti letého syna na Západní Kavkaz v Rusku. Návštěva posvátných a prastarých míst s tajemnými DOLMENY. Odkud se vzaly tyto kamenné mnohatunové megalitické stavby, starší než egyptské pyramidy? Kdo a za jakým účelem je postavil před 5-10 tisíci lety? Lze naslouchat kamenným stavbám, jejím stěnám a vyslyšet jejich poselství? Jaká je vlastně pravdivá verze historie naší země a našich předků Slovanů, kteří obývali v dávnověku celou Asii a větší část Evropy. Není nakonec všechno úplně jinak, než se učíme ve škole a co nám je prezentováno jako naše historie?

SUPER ŠPEKY Z MÝCH CEST SVĚTEM

Rád bych cestoval víc. Rád bych toho ještě více poznal a viděl. Zjistil jsem, že na cestování mě ohromě baví vše, co s tím souvisí – dobrodružství, volnost, jinakost a originalita zemí a lidí. Ale také jsem zjistil, že na pozadí svých zážitků ze světa, v nich mohu uvidět a poznat i sám sebe. Svými cestovatelskými špeky vás toužím promazat humorem, napětím, dojetím a inspirací. Není to malý cíl, ale třeba se to povede. V plánu mám číst úryvky ze svých deníků z cyklistické magořiny po Malé Fatře. Z thajského dobrodružství, které nakonec skončilo mým odsouzením a uvězněním. A nakonec se přeneseme v čase nějakých 150let zpátky za našimi krajany do rumunského Banátu kde jsme se stali s kamarády na chvíli součástí této výjimečné české komunity.

 

NABÍDKA Z MÉHO SVĚTA

MOJE CESTY V DOBĚ KORONAVIROVÉ

„Choďte jen do práce a z práce hned domů. Běžte jen na nákupy potravin a léků. Dobře jezte, pijte a sledujte televizi, neboť vše důležité vám sdělíme. Nechoďte zbytečně ven, nenavštěvujte příbuzné a lidi, které máte rádi. Zvláště ne rodiče a prarodiče, je to nebezpečné. Prostě přežijte tuhle dobu zavření doma, v bezpečí. Za chvíli to přejde a bude zase dobře. Spolu to zvládneme!“ Zcela určitě těchto pár vět znáte. Tohle byl a je návod jak se nenakazit v době koronavirové, popř. hned neumřít. V různých variantách zasáhl celou zemi. Přinesl strach, stres, závislost, nemoci a spoustu zla, kil a odpadu navíc. Naše rodina se rozhodla „přežít“ trošku jinak….. a co vy? Máme se bát, být pouze doma, chodit jen nakupovat, jíst a spotřebovávat? Věřit všemu jinému a jiným, než jen sami sobě? Nestýkat se s těmi co máme rádi, necestovat, nepoznávat, nestarat se a nějak to přečkat až TO přejde? Jedním slovem tedy NEŽÍT? Nebo se postavit okolnímu strachu, zvýšit svoji imunitu, myslet a hlavně jít po svojí cestě, které věříme. Po cestě, která nás posune dál. Bude zdravá, bez strachu, nebo udělá radost nám i druhým. Přechodový rituál mého syna –  „Proměna chlapce v muže“ – „Wim Hofova metoda“ otužování – „Oprava studánky Samaritánky“ – „Pohled do vesmíru“ – „Mocná a moudrá slova náčelníka Seattla“ ad.

 

14 17 Lišcí skála - NP Podyjí

Stitched Panorama

36. Přenádherná Vyhlídka nad Kozí stezkou - Jaromír Novák

8. Dlouhá řeka - současnost

IMG_2201b

Kinzelyuk 0IMG_2216

IMG_2468 bw hdr 1

 foto závěr2

IMG_1474IMG_1113

P1030731
P1030822

P1030872

 

C38

P1110021

 P1110301

 17

 Picture_4kopie

 8 Svatba - tanec po vsi

Časové rozpětí cca 90min + prostor pro dotazy. Cestovatelskou přednášku prokládáme promítáním fotek a sestříhaných filmů a klipů + úryvky s deníků, písně a básně. Příjemné zpestření jsou v některých blocích i soutěže pro diváky. Poutavou formou povídáme hlavně o zajímavostech a osobních zážitcích, protože ty přesně vystihují každého cestovatele, jeho priority, pohled na věc a naladění se v cizí krajině.

Cena: Dohodou
Požadavky na organizátora: Kvalitní promítací technika a ozvučení